Szkoła Podstawowa
tel. 65-5734-141
fax. 65-5734-142
Gimnazjum
tel. 65-5734-900
Jesteś tutaj: Strona domowaArtykuły archiwalneDobrochnaSpotkanie autorskie

SPOTKANIE AUTORSKIE Z JANEM ROSIKIEM

W dniu 31 maja 2012r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy zaprosiła mieszkańców Pogorzeli na spotkanie z autorem książki pt. „Okrakiem na ryczce. Opowiastki gwarowe z Krotoszyna i okolic ku uciesze potomnych, a i ku pamięci tychże napisane” - Janem Rosikiem, emerytowanym nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli.

„Okrakiem na ryczce” to wydany w 2011 roku przez wydawnictwo Lumen Press z Krotoszyna zbiór opowiastek i felietonów napisanych w przeważającej mierze gwarą wielkopolską, charakterystyczną dla jej południowej odmiany związanej z Ziemią Krotoszyńską. Teksty Jana Rosika publikowane były od lipca 2009 roku na łamach tygodnika  „Rzecz Krotoszyńska”, który w roku jubileuszu swojego 20-lecia nadał autorowi – „za szacunek dla naszej gwary oraz za przypomnienie o niej mieszkańcom w takiej pięknej formie” - tytuł Krotoszynianina Roku 2011. Książkę ilustrują fotografie przedstawiające urokliwe krotoszyńskie zaułki, uzupełnia ją także płyta z czytanymi przez Jana Rosika utworami, wzbogacona nagraniami fragmentów pieśni ludowych pochodzących z najbliższej okolicy.

Redaktor naczelny „Rzeczy Krotoszyńskiej”, a zarazem redaktor tomu, Janusz Urbaniak, wprowadził uczestników spotkania w klimat opowiastek Jana Rosika. Autor zbioru  „Okrakiem na ryczce” opowiedział z kolei o okolicznościach powstawania tekstów zawartych w książce i zaprezentował wybrane gwarowe historyjki. Ważnym punktem spotkania autorskiego był gwarowy minikonkurs, w którym wzięły udział przedstawicielki młodzieży: najlepszą znajomością gwary wielkopolskiej wykazała się, zdobywając główną nagrodę, Izabela Łapacz; pozostałe uczestniczki - Jagoda Waligóra i Róża Opalińska - otrzymały nagrody pocieszenia.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość nabycia książki Jana Rosika z pamiątkową dedykacją autora, z której to okazji z radością skorzystali.

Dziennik elektroniczny

e-dziennik

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

logo landing

Licznik odwiedzin

Dzisiaj
Wszyscy
91
729764
Free business joomla templates