Szkoła Podstawowa
tel. 65-5734-141
fax. 65-5734-142
Gimnazjum
tel. 65-5734-900
Jesteś tutaj: Strona domowaAktualnościKocia zakładka 2

KONKURS PLASTYCZNY,,KOCIA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI’’ ROZSTRZYGNIĘTY!

Wykonywane w wielu kształtach z różnorodnych materiałów, zakładki do książek mają swoją historię związaną z rozwojem druku. Najwcześniejsze datowane są na średniowiecze, lecz nie ulega wątpliwości, że posługiwano się nimi już w czasach starożytnych - zwoje papirusu osiągały niejednokrotnie długość 40 metrów, trzeba więc było zaznaczyć w jakiś sposób miejsce, w którym zakończono czytanie. Jedne z najstarszych zakładek  - wykonane z paska papieru welinowego - znaleziono w średniowiecznych klasztorach. Z biegiem czasu moda zakładkowa ulegała przeobrażeniom. W XVIII i XIX wieku popularne były zakładki w postaci wąskiej jedwabnej wstążki, umocowanej u góry książki. Pierwsze samodzielne zakładki pojawiły się w latach 50. XIX wieku - w epoce wiktoriańskiej: haftowane, wykonywane w celu używania ich podczas czytania Biblii i w modlitewnikach.  Po koniec XIX wieku jedwabne zakładki stopniowo zostały zastąpione przez papierowe.


Uczniowie naszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza dopisali właśnie do historii zakładek książkowych nowy - tym razem koci - rozdział, biorąc udział w zorganizowanym przez Bibliotekę konkursie plastycznym pt. Kocia zakładka do książki. Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba prac -131, wykonanych przez 40 uczestników.

Jury w składzie: Dobrochna Błażejczak, Dorota Dymarska, Renata Tuszyńska, zaskoczone kreatywnością uczestników konkursu oraz różnorodnością zastosowanych przez nich technik plastycznych, a także ogromnym wkładem pracy autorów kocich zakładek, nie miało łatwego zadania.W przypadku wielu prac można było jednak dostrzec inspirację propozycjami dostępnymi w Internecie, dlatego komisja konkursowa postanowiła przede wszystkim uhonorować uczniów, którzy poszukali własnych, oryginalnych, niezależnych rozwiązań artystycznych.

Werdykt jury był następujący:

Laureatami I nagrody zostali - ex aequo:
Szymon Kędzia z klasy Ia,
Filip Fengler z klasy IIIb,
Marika Kędzia z klasy IIIb
i Maria Lewandowicz z klasy IIId;

II nagroda przyznano - ex aequo:
Patrykowi Gabryelczykowi z klasy IIIa,
Amelii Zawadzie z klasy IIIa,
Malwinie Czaprackiej z klasy IIIb
i Julii Zając z klasy IVb;

III nagroda przypadła natomiast w udziale- ex aequo:
Marcinowi Fenglerowi z klasy IIIa,
Zuzannie Mikstackiej z klasy IIIa,
Amelii Kapale z klasy IIIc
i Agacie Robakowskiej z klasy IIIb.

Specjalną nagrodę za wykonanie największej liczby prac otrzymał Jakub Wawrzyniak z klasy IIId – autor 16 kocich zakładek.

Na wyróżnienia- decyzją komisji konkursowej- zasłużyli:
Magdalena Kubiak z klasy Ia, Maja Wielowiejska z klasy Ia, Antonina Regulska z klasy IIb, Agata Kaniewska z klasy IIc, Jakub Foltynowicz z klasy IIb, Jakub Mikstacki z klasy IIb, Oliwia Regulska z klasy IIIa, Aleksandra Kubiak z klasy IIIb, Weronika Łazarowicz z klasy IIIb, Adrianna Nowakowska z klasy IIIb, Jakub Gruchot z klasy IIIb, Aleksander Poniatowski z klasy IIIb i Hubert Gęstwa z klasy IIId. 

Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia za udział w konkursie.

Podsumowanie konkursu plastycznego pt.Kocia zakładka do książki odbyło się w Światowym Dniu Kota - 17 lutego 2017r.- w Bibliotece. Fundatorem nagród dla uczestników kociej rywalizacji artystycznej była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy i jurorzy konkursu oraz redakcja magazynu Kocie Sprawy, która tradycyjnie już ufundowała półroczne prenumeraty felinologicznego miesięcznika dla laureatów I nagrody.

Pokonkursową ekspozycję bardzo kocich zakładek będzie można podziwiać do końca marca br. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

Światowy Dzień Kota zapoczątkowały spotkania rzymskich miłośników mruczących czworonogów, którzy corocznie w dniu 17 lutego oddają cześć tym niezwykle lubianym we Włoszech zwierzakom, zamieszkującym m.in. w słynnym Koloseum. W Polsce kocie święto obchodzone jest od 2006 roku z inicjatywy prezesa Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia, Wojciecha Alberta Kurkowskiego. Obchody te cieszą się coraz większą popularnością, zarazem są okazją do organizowania szlachetnych akcji na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Uczestniczą w nich kluby zrzeszone w Polskiej Federacji Felinologicznej, stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz pomocy zwierzętom, instytucje, media i osoby prywatne. Podczas akcji charytatywnych odbywających się pod hasłem Rasowce - dachowcom na terenie całego kraju zbierane są środki dla schronisk i instytucji niosących pomoc kotom wolno żyjącym. W ramach obchodów kociego święta odbywa się także Gala Światowego Dnia Kota, podczas której od roku 2006 osobom i instytucjom działającym na rzecz poprawy dobrostanu bezdomnych kotów, propagującym właściwe formy pomocy bezdomnym zwierzętom i zapobiegania ich nadmiernemu rozmnażaniu, nadawany jest tytuł Kociarza Roku.
Nasza Biblioteka włączyła się w obchody Światowego Dnia Kota już po raz ósmy.

Tekst/zdjęcia: Dobrochna Błażejczak

Dziennik elektroniczny

e-dziennik

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

logo landing

Licznik odwiedzin

Dzisiaj
Wszyscy
109
729782
Free business joomla templates