Szkoła Podstawowa
tel. 65-5734-141
fax. 65-5734-142
Gimnazjum
tel. 65-5734-900
Jesteś tutaj: Strona domowaAktualnościEkoPaka

Projekt edukacyjny EKOPAKA.

ZAMYKAMY OBIEG SUROWCÓW – cz.4 – aluminium i inne metale

Nasza Biblioteka była jedną z 50 placówek uczestniczących w projekcie edukacyjnym EKOPAKA. ZAMYKAMY OBIEG SUROWCÓW, organizowanym przez INTERSEROH - Organizację Odzysku Opakowań z siedzibą w Warszawie, przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego. To pierwszy realizowany przez biblioteki na tak dużą skalę program edukacji ekologicznej, którego adresatem byli uczniowie w wieku wczesnoszkolnym. Jego celem było przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z recyklingiem opakowań, popularyzacja idei zamkniętego obiegu surowców sprzyjającego ochronie zasobów naturalnych oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

 

Zaproszenie do udziału w projekcie od p. Dobrochny Błażejczak przyjęli w roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy IIIb: Anastazja Dąbrowska, Maria Golejewska, Alicja Harasim, Julia Łyduch, Joachim Maciejczyk, Julia Matelska, Wiktoria Płucieniczak, Julia Rączkiewicz, Zuzanna Wolna i Julia Zając.

Ostatnia z czterech pak, która dotarła do naszej Biblioteki (z dużym opóźnieniem) w lutym 2017 roku, pomogła młodym ekologom - już jako czwartoklasistom - zaprzyjaźnić się zaluminium oraz innymi metalami.
Aluminium to jeden z najcenniejszych metali. Powstają z niego opakowania i elementy pojazdów, wykorzystuje się je także w produkcji sprzętów elektronicznych. Jest wytwarzane z boksytów - podstawowych rud glinu, które są przetwarzane w hutach, a następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty. W procesie wydobycia aluminium powstaje jednak toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna. O wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg tego surowca. Ponad połowa aluminium przetwarzanego w Europie pochodzi z surowców wtórnych. Recykling hamuje masowe wydobycie zasobów wyczerpywalnych.

O tym wszystkim dowiedziały się: Anastazja Dąbrowska, Wiktoria Płucieniczak, Julia Rączkiewicz i Julia Zając z klasy IVb, które w roku szkolnym 2016/2017 kontynuowały udział w ekologicznym projekcie.

EkoPaka poświęcona aluminium i innym metalom zachęciła czwartoklasistki do odkrywania ich właściwości. Zestaw metalowych płytek i waga kuchenna ułatwiły dziewczętom prowadzenie eksperymentów. Poprzez edukacyjne megakolorowanki uczestniczki ekopakowych spotkań wkroczyły do Aluminiowego Miasteczka i przemierzyły Aluminiowy Labirynt, dowiadując się, skąd się bierze aluminium i gdzie w swoim otoczeniu mogą je znaleźć. Spotykane na co dzień w biurach spinacze i klipsy oraz specjalnie skomponowane zestawy elementów konstrukcyjnych obudziły zaś w młodych ekolożkach inżynierskiego ducha. Ogromne zainteresowanie uczestniczek projektu wzbudziła prezentacja wykonanych z aluminium oraz innych metali eksponatów stanowiących zbiory Izby Muzealnej, której kustoszem jest p. Dobrochna Błażejczak, takich jak m.in.: XIX-wieczna  miedziana kopuła wieży kościoła pw. Świętego Michała Archanioła w Pogorzeli czy aluminiowe manierki i menażki z okresu I wojny światowej. Ekopakowe spotkania w Bibliotece połączyły zabawę z poważnymi, choć podanymi w lekkiej formie informacjami z zakresu recyklingu opakowań i innych odpadów aluminiowych.

Wzbogaciwszy swą wiedzę na temat metali oraz ich stopów, dziewczęta wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których zaprojektowały i skonstruowały Aluminiowe Miasteczko oraz wykonały upcyklingowe sowy, a także nauczyły się posługiwać spirografami - niezwykłymi przyrządami umożliwiającymi kreślenie spiral oraz skomplikowanych krzywych matematycznych. Podczas zajęć plastycznych uczennice klasy czwartej wykorzystały otrzymane w EkoPace nr 4 metaliczne materiały plastyczne: aluminiowe druty, metaliczne kredki, metalizowany papier kolorowy, folię aluminiową, metaliczne farby, a także kolorowe spinacze i klipsy w różnych rozmiarach, zestaw metalowych elementów konstrukcyjnych, magnesy i śrubki.

Dzięki EkoPace wszystkie dzieci uczestniczące w projekcie w latach szkolnych 2015/2016 oraz 2016/2017 uzmysłowiły sobie, czym jest zamknięty obieg surowców, i zrozumiały, że to, co pozostaje z produktów - opakowania, zużyte elementy - to nie śmieci, lecz materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPakawprowadziła zatem uczestników projektu w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.
W naszej Bibliotece było pożytecznie, kolorowo i zabawnie!

Tematem przewodnim pierwszej EkoPaki było drewno: http://www.gostynska.pl/artykuly/ekologicznie-i-wesolo-w-bibliotece,49146.htm http://www.gostyn24.pl/%E2%80%9EEkopaka%E2%80%9D_dla_najmlodszych_-_zdjecia,33249.html

Druga EkoPaka poświęcona była tworzywom sztucznym: http://pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=7&artykul=2812&akcja=artykul http://www.gostynska.pl/artykuly/edukacja-ekologiczna-dla-najmlodszych,54149.htmhttp://www.gostyn24.pl/Poznali_dobre_i_zle_strony_plastiku,34708.html
Bohaterem trzeciej EkoPaki był papier:
http://pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=7&artykul=2883&akcja=artykul http://www.gostynska.pl/artykuly/papierowy-swiat-nie-jest-im-juz-obcy,57035.htm.
W dniu 10 kwietnia 2017 roku, podczas podsumowującego przedsięwzięcie spotkania w Bibliotece, młodzi ekolodzy otrzymali podziękowania za aktywny udział w projekcie oraz upominki ufundowane przez Bibliotekę.

  

Tekst i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak

Dziennik elektroniczny

e-dziennik

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

logo landing

Licznik odwiedzin

Dzisiaj
Wszyscy
616
731983
Free business joomla templates