Szkoła Podstawowa
tel. 65-5734-141
fax. 65-5734-142
Gimnazjum
tel. 65-5734-900
Jesteś tutaj: Strona domowaAktualnościKonkurs Kaligraficzny

VI Szkolny Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas I

Kaligrafia to umiejętność pięknego, estetycznego, starannego ręcznego pisania. Bazuje na różnego rodzaju stylach pism, których na przestrzeni wieków pojawiło się bardzo wiele. W kulturze europejskiej istnieje kilka głównych nurtów tej sztuki. Każdy kraj ma określony krój pisma, którego najmłodsi uczą się z elementarza. Mali Polacy jako jedyni piszą proste litery, w innych krajach dzieci uczą się pisać literami pochylonymi - jesteśmy pod tym względem wyjątkowi. Kaligrafia była w Polsce do lat 60. XX wieku przedmiotem nauczania wczesnoszkolnego, mającym na celu doskonalenie pisma ręcznego. Wprowadzana od 1 września 2017 roku reforma systemu edukacji przywróci w polskich szkołach do łask tę zapomnianą sztukę, o której… w pogorzelskiej Szkole Podstawowej nauczyciele pamiętają od 6 lat.

 Konkursy Kaligraficzne dla uczniów klas I organizowane są w naszej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza od roku 2012. W dniu 17 maja 2017 roku w szóstej już edycji kaligraficznej rywalizacji po raz pierwszy mieli jednak możliwość wziąć udział wszyscy pierwszoklasiści: zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli - w liczbie 7, jak i uczniowie Szkoły Filialnej w Bułakowie - w liczbie 4. Zadanie uczestników tegorocznego konkursu polegało na pięknym przepisaniu krótkiego tekstu, mówiącego o tym, że… pisać nie jest łatwo. Jurorka konkursu, p. Dobrochna Błażejczak, która oceniała prace oznaczone jedynie wylosowanymi przez dzieci numerkami, postanowiła - z pełnym przekonaniem! - uhonorować tytułem Mistrza Kaligrafii Adama Marciniaka z klasy Ia Szkoły Filialnej w Bułakowie. Nie przyznała jednak tytułu Wicemistrza Kaligrafii.

Zwycięzca konkursu otrzymał atrakcyjną nagrodę rzeczową oraz Dyplom Mistrza Kaligrafii, natomiast wszyscy uczestnicy kaligraficznych zmagań - podziękowania za udział i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców, które wręczyła dzieciom wicedyrektor Samorządowego Zespołu Szkół w Pogorzeli, p. Jolanta Błaszyk.

Organizatorkami VI Konkursu Kaligraficznego były wychowawczynie klas I: pp. Wiesława Bolewicka i Grażyna Kogut oraz nauczyciel bibliotekarz, p. Dobrochna Błażejczak.

 

 Tekst i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak

 

 

Dziennik elektroniczny

e-dziennik

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

logo landing

Licznik odwiedzin

Dzisiaj
Wszyscy
40
729713
Free business joomla templates