Szkoła Podstawowa
tel. 65-5734-141
fax. 65-5734-142
Gimnazjum
tel. 65-5734-900
Jesteś tutaj: Strona domowa

CZERWIEC 56

11. 06. 2018 r. uczennice klas szóstych (Dominika Klamecka, Weronika Gruchociak i Oliwia Ciółko)  Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Pogorzeli wzięły udział w II Ogólnoszkolnej Konferencji „Rozprawa młodych nad czerwcem ‘56” w Sali Bankietowej HCP w Poznaniu.

Konferencje zorganizowało Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

 

Podczas konferencji zaprezentowało się 19 grup (głównie z  Poznania) podzielonych na 4 bloki tematyczne. Nasze wystąpienie znalazło się bloku „Bohater”.  Przedstawiliśmy postać pana Leszka Paprzyckiego i jego związki z Pogorzelą.

Leszek Paprzycki 28 czerwca 1956 r. będą w mieszkaniu swojego stryja dokumentował wydarzenia na ul. Kochanowskiego fotografując je z okna (zza firanki). Zdjęcia ukazują to, co się działo pod gmachem Wojewódzkiego Urzędu d/s Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu, od momentu, gdy zaczął się pod nim gromadzić tłum protestujących, aż do wkroczenia sił Ludowego Wojska Polskiego, które pacyfikowały miasto.

O zdjęciach wiedziało kilka osób, a negatywy i odbitki przeleżały w szufladzie jego biurka niemal ćwierć wieku. Zostały wydane po raz pierwszy w formie albumu w 1981 r. Po wybuchu stanu wojennego Leszek Paprzycki zabezpieczył je i zakopał w ziemi w słoiku po miodzie. Ponownie zostały wydane w 1996 r. w czterdziestą rocznicę Poznańskiego Powstania.

Zdjęcia są cenne i unikatowe, każde z nich opatrzone jest komentarzem. Dziś Leszek Paprzycki ma swoje okno w Muzeum Czerwca `56 w Poznaniu. Można tam obejrzeć jego zdjęcia. Są one również dostępne w sieci.

Leszek Paprzycki nie urodził się w Pogorzeli, ani w niej nie mieszkał, ale jest pochowany na parafialnym cmentarzu w grobie swojej matki. Dzięki temu  jesienią 2017r. wzięliśmy udział w akcji Światełko dla Czerwca ’56 r. Akcja ta polega na otoczeniu miejsc pamięci i grobów ludzi związanych z poznańskim powstaniem.  Dzieje się ona głównie w Poznaniu,  ale zatacza coraz szersze kręgi.  Włączyła się w nią klasa IIIb Gimnazjum w Pogorzeli z wychowawcą Krzysztofem Mandryszem, która zapaliła na grobie Leszka Paprzyckiego oznaczony znicz. Warto zaznaczyć, że Akcja "Światełko dla Czerwca '56", prowadzona przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, została niedawno wybrana w ogólnopolskim plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2017 w kategorii "Edukacja i multimedia".

Głównym źródłem informacji o Panu Leszku Paprzyckim stał się dla nas jego kuzyn Janusz Lamel – wieloletni Prezes GS „Samopomoc Chłopska” w Pogorzeli. To jego najczęściej odwiedzał przyjeżdżając do Pogorzeli i z nim prowadził korespondencję.

Krzysztof Mandrysz

 

Dziennik elektroniczny

e-dziennik

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

logo landing

Licznik odwiedzin

Dzisiaj
Wszyscy
419
750420
Free business joomla templates