Szkoła Podstawowa
tel. 65-5734-141
fax. 65-5734-142
Gimnazjum
tel. 65-5734-900
Jesteś tutaj: Strona domowa

 

 

QUEST ,,POGORZELSKIE PROFESJE - NIE TYLKO WSPÓŁCZESNE’’


W niespełna cztery lata po uruchomieniu pierwszego w historii Pogorzeli questa - ,,Znani pogorzelanie zapraszają na spotkanie’’ -  nasze miasteczko doczekało się kolejnej questowej ścieżki. Inspiracją do stworzenia pierwszej tego typu gry terenowej w 2014 roku stały się dla p. Dobrochny Błażejczak biogramy znanych pogorzelan opracowane przez uczniów naszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza biorących udział w projekcie ,,Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan’’ pod kierunkiem pp. Grażyny Hadryan i Marioli Wawrockiej.
 
http://regionwielkopolska.pl/turystyka/gry-terenowe/wielkopolskie-questyznani-pogorzelanie-zapraszaja-na-spotkanie.html

http://www.sppogorzela.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=171:znani-pogorzelanie-zapraszaja-na-spotkanie&catid=11&Itemid=145

http://www.gostynska.pl/artykuly/pierwsza-gra-terenowa,28197.htm 

Drugi pogorzelski quest zawdzięcza natomiast swoje istnienie reformie edukacji. W nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego przewidziano bowiem zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII, które w naszej Szkole prowadzi pedagog szkolny, p. Katarzyna Harasim. To ona wpadła na pomysł przekazania siódmoklasistom wiedzy dotyczącej zawodoznawstwa w nietypowy sposób. Aby wcielić w życie swoją koncepcję, zwróciła się z propozycją współpracy do autorki pierwszego pogorzelskiego questa, która posiadała już pewne doświadczenie w zakresie tworzenia tego typu gier terenowych.

Prace nad wyznaczeniem trasy, napisaniem tekstu, przygotowaniem skarbu w postaci pieczęci trwały ponad trzy miesiące. Nieoceniona okazała się wówczas pomoc p. Aleksandry Warczyńskiej, która jest starszym specjalistą ds. informacji turystycznej i regionalnej z Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Efektem współpracy nauczycielek naszej Szkoły jest quest pt. ,,Pogorzelskie profesje - nie tylko współczesne’’, który prowadzi szlakiem zawodów i profesji wykonywanych przez  mieszkańców Pogorzeli oraz przez postacie na różne sposoby związane z miastem. Został on wydany, tak jak i ,,Znani pogorzelanie zapraszają na spotkanie’’,  w popularnej serii ,,Wielkopolskie Questy’’ pod patronatem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Questotwórczynie mają nadzieję, iż dzięki nowej grze terenowej przekażą naszym uczniom w atrakcyjnej formie nie tylko dawkę wiedzy zawodoznawczej, ale także dostarczą im rozrywki i emocji towarzyszących znalezieniu skarbu.


Pierwsi questowicze - uczniowie klasy VIIc - wyruszyli na wyprawę pod opieką pp. Katarzyny Harasim i Dobrochny Błażejczak w dniu 14 czerwca 2018 roku. Questową ścieżkę zawodoznawczą przeszli także w dniu 19 czerwca 2018 roku uczniowie klasy VIIb. Siódmoklasiści podzielili się swoimi wrażeniami w Księdze Questowiczów ukrytej w skrzyni ze skarbem, który może zdobyć każdy.


Quest ,,Pogorzelskie profesje - nie tylko współczesne’’ wydany został w postaci papierowych ulotek. Można go również pobrać w formie przenośnego formatu dokumentu (pliku PDF) ze strony
http://regionwielkopolska.pl/turystyka/gry-terenowe/wielkopolskie-questypogorzelskie-profesje-nie-tylko-wspolczesne.html#comments
 i samodzielnie wydrukować - w wersji czarno-białej lub kolorowej. Na zdobywców pogorzelskiego oraz innych Wielkopolskich Questów czeka Odznaka Krajoznawcza PTTK ,,Wielkopolskie Questy - Odznaka Odkrywców Tajemnic’’: http://regionwielkopolska.pl/turystyka/odznaki-turystyczne/odznaki-regionalne/wielkopolskie-questyodznaka-odkrywcow-tajemnic.html

Quest to rodzaj gry terenowej, której uczestnik wędruje nieoznakowanym szlakiem, korzystając z informacji zawartych w wierszowanych wskazówkach. Wykonując zadania i rozwiązując zagadki, trafia do punktu, w którym ukryty został skarb w postaci pieczęci. Jej odcisk na ulotce stanowi poświadczenie przejścia trasy questu.

Celem questingu jest wzmacnianie poczucia tożsamości z danym regionem, upowszechnianie ciekawych miejsc wyróżniających się walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi czy kulturowymi, ale także dostrzeganie wyjątkowości w miejscach najzupełniej zwyczajnych. Poza elementami edukacyjnymi questing pełni również funkcje rozrywkowe. To metoda promocji regionów lub obiektów w myśl zasady „nauka przez zabawę”. Cechami tej gry są: łatwość narracji, „bezobsługowość” (zasada „oprowadź się sam”) oraz brak konieczności posiadania specyficznej infrastruktury.

Questy z całej Polski można znaleźć pod następującymi adresami: www.questy.com.pl, www.questing.pl oraz www.regionwielkopolska.pl.

  

 

Informacja i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak i Katarzyna Harasim

 

Dziennik elektroniczny

e-dziennik

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

logo landing

Licznik odwiedzin

Dzisiaj
Wszyscy
621
731988
Free business joomla templates